WWW چیست؟

www

آیا تا به حال زمانی که در مرورگر اینترنت خود، آدرس وب سایتی را وارد می کنید، به کلمه www (شبکه جهانی وب) قبل از اسم دامنه آن وب سایت دقت کرده اید؟ به عنوان مثال به آدرس وب سایت ما دقت کنید: “http://www.alfa-cyber.com”. در این مقاله به شرح علمی این کلمه می پردازیم.

شبکه جهانی وب (WWW) ، معروف به وب ، یک سیستم اطلاعاتی است که در آن اسناد و سایر منابع وب توسط Uniform Resource Locators (URL ها ، مانند https://example.com) شناسایی می شوند. که ممکن است توسط پیوندها لینک داخلی شوند، و از طریق اینترنت قابل دسترسی هستند. منابع وب از طریق پروتکل انتقال متن (HTTP) منتقل می شود. ممکن است توسط یک برنامه نرم افزاری به نام مرورگر وب توسط کاربران قابل دسترسی شوند. همچنین، توسط یک برنامه نرم افزاری به نام وب سرور منتشر می شوند. شبکه جهانی وب مترادف با اینترنت نیست. بلکه، بیش از دو دهه، قبل از تاریخ وب به وجد آمده است. در واقع، بر اساس آن فن آوری وب ساخته شده است.

سر تیموتی برنرزلی ، دانشمند انگلیسی ، شبکه جهانی وب www را در سال 1989 اختراع کرد. وی اولین مرورگر وب را در سال 1990 هنگام کار در CERN در نزدیکی ژنو ، سوئیس نوشت. این مرورگر از ژانویه 1991 در خارج از CERN برای سایر موسسات تحقیقاتی منتشر شد. سپس در آگوست 1991 برای عموم مردم منتشر شد. وب از سال 1993-4 ، زمانی که وب سایت ها برای استفاده عمومی در دسترس قرار گرفتند، به عنوان استفاده روزمره به کار گرفته شد. شبکه جهانی وب www در توسعه عصر اطلاعات مهم بوده و اولین وسیله ای است که میلیاردها نفر برای تعامل در اینترنت از آن استفاده میکنند.

world wide web

محتوای منابع وب

در شبکه جهانی وب www، منابع وب ممکن است انواع گوناگونی از رسانه هایی که بارگیری شده اند، باشند. اما صفحات وب، اسناد ابر متنی هستند که با زبان علامت گذاری متن (HTML) قالب بندی شده اند. سینتکس HTML ویژه پیوندهای تعبیه شده با URL را نمایش میدهد که به کاربران اجازه می دهد به سایر منابع وب مراجعه کنند. علاوه بر متن ، صفحات وب ممکن است شامل تصاویر ، ویدئو ، صدا و مولفه های نرم افزاری باشند. که برای نمایش صفحات یا جریان محتوای چندرسانه ای یا در مرورگر وب کاربر نمایش داده میشوند یا به صورت داخلی اجرا میشوند.

چندین منبع وب با یک موضوع مشترک و معمولاً یک نام دامنه مشترک ، یک وب سایت را تشکیل می دهند. وب سایت ها در رایانه هایی که از وب سرور استفاده می کنند ، ذخیره می شوند. وب سایت، برنامه ای است که به درخواست های انجام شده از طریق اینترنت از مرورگرهای وب در رایانه کاربر پاسخ می دهد. محتوای وب سایت را میتوان توسط ناشر یا به صورت تعاملی از طریق محتوای تولید شده توسط کاربر تهیه کرد. وب سایت ها به دلایل بی شماری آموزنده ، سرگرمی ، تجاری و دولتی ارائه می شوند.

با آلفا سایبر همراه باشید تا همیشه به روز بمانید.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 نظرات

بدون نظر